Czad i ogień

Badania wykonane na zlecenie MSWiA nie przynoszą też optymistycznych wniosków, jeśli chodzi o świadomość społeczeństwa w kwestii wyposażenia domu w gaśnicę i kontroli szczelności komina. Tylko 10% osób zdaje sobie sprawę, że gaśnica w mieszkaniu jest niezbędna, a 8% wie, że instalacja kominowa powinna być regularnie czyszczona i sprawdzana przez fachowca.

Dane Państwowej Straży Pożarnej dotyczące liczby interwencji związanych z ulatnianiem się tlenku węgla i pożarami są alarmujące. W tym roku nasza formacja była wzywana w związku z pierwszym z tych zagrożeń już 365 razy. W całym zeszłym roku doszło do 7400 interwencji. Poprzedni sezon grzewczy (liczony od września 2015 r. do końca marca 2016 r.) przyniósł 2229 podtruć tlenkiem węgla wymagających długiej hospitalizacji i 50 zatruć ze skutkiem śmiertelnym. Od września tego roku już 169 osób zostało poszkodowanych, a 1 osoba zmarła.

Statystyki związane z pożarami w budynkach mieszkalnych są jeszcze bardziej niepokojące. W poprzednim sezonie grzewczym 2201 osób zostało rannych, a 304 zginęły. Od września br. 437 osób zostało poszkodowanych, a 40 osób straciło życie.

Kampania „Czad i ogień – obudź czujność” ma szansę zmienić te niepokojące statystyki. Akcje edukacyjne, konkursy, rozpowszechnianie wiedzy w mediach i inne przedsięwzięcia pozwolą dotrzeć do szerokich rzesz odbiorców i uświadomić im, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

Do pobrania Czad i ogień – Obudź czujność