Najpopularniejszy strażak i jednostka strażacka roku 2016 województwa łódzkiego – Zagłosuj na Naszego strażaka.

  • 0

Najpopularniejszy strażak i jednostka strażacka roku 2016 województwa łódzkiego – Zagłosuj na Naszego strażaka.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w kutnie zwraca się z gorącą prośbą o oddawanie głosów na strażaka Naszej jednostki.

 

asp. Jarosław Sobczyk – KP PSP Kutno

arniasp. Jarosław Sobczyk zatrudniony jest w Państwowej Straży Pożarnej od 2002 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał pełniąc służbę od najniższego szczebla na różnych stanowiskach służbowych podziału bojowego Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Kutnie. Od 2009 r. na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kutnie, jako Dyżurny Operacyjny Powiatu. W 2011 r ukończył Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie uzyskując tytuł technika pożarnictwa i stopień młodszego aspiranta.

Wielokrotnie wykazał się ponad przeciętną postawą, przez co przyczynił się do ratowania życia i mienia ludzkiego, zarówno osobiście jak i poprzez właściwe kierowanie działaniami – koordynację i umiejętne dysponowanie odpowiednich sił i środków. Akcjami ratowniczymi za jakie należy wyróżnić dyżurnego to:

– listopad 2010 r – mężczyzna porwany przez nurt rzeki Ochni – akcja ratownicza zakończona uratowaniem życia osobie tonącej.

– maj 2013 r – duszące się 4 miesięczne dziecko – przez telefon dyżurny prowadził reanimację dziecka, zakończoną uratowaniem życia niemowlaka.

( W dn. 24.maja 2013 r. podczas pełnienia służby na Powiatowym Stanowisku Kierowania w Kutnie o godzinie 15.04 asp. Jarosław SOBCZYK odebrał telefon alarmowy 998. Osoba zgłaszająca poprosiła o pomoc i szybki przyjazd pogotowia ratunkowego, mówiąc że jej dziecko zakrztusiło się i nie oddycha.

Słysząc taką informację dyżurny poprosił rozmówczynię o zachowanie spokoju i wykonywanie poleceń w celu ratowania życia dziecka. Rozpoczął akcję ratowniczą przez telefon prosząc o zastosowanie odpowiednich technik z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Dyżurny zapytał o wiek dziecka. Usłyszał, że jest to niemowlę mające 4 miesiące. Poprosił kobietę aby położyła dziecko na swojej ręce, twarzą do dołu z głową niżej od tułowia i zdecydowanie uderzyła dziecko w okolice między łopatkami. Kobieta wykonała tę czynność kilkukrotnie, zgodnie z dyspozycjami wydawanymi przez strażaka. Po chwili w słuchawce telefonu strażak usłyszał cichy płacz dziecka. Zapytał o stan dziecka, co się aktualnie z nim dzieje ? – Kobieta oznajmiła, że dziecko zaczęło oddychać i płacze. Funkcjonariusz poprosił kobietę o położenie dziecka na boku i wykonanie bez przyrządowego udrożnienia dróg oddechowych poprzez włożenie palca do ust i usunięcie wszelkich ciał obcych na zewnątrz.

Po upewnieniu się że życiu dziecka już nic nie zagraża poproszono kobietę o podanie miejsca jej pobytu, dokładnego adresu, numeru kontaktowego i danych osobowych. Poinformowano rozmówczynię że niezwłocznie zostanie powiadomiony także Zespół ratownictwa Medycznego, który przebada dziecko i udzieli niezbędnej pomocy. Po zakończeniu rozmowy przekazano całą sytuację do Dyspozytora ZRM prosząc o przyjazd pod wskazany adres. Z informacji pozyskanych od Dyspozytora PRM dowiedziano się, że dziecko żyje i zostało zabrane do szpitala w Kutnie. )

– grudzień 2014 r – pożar zakładu produkcyjnego „Fuji” – prowadzenie, koordynacja i współdziałanie podczas akcji ratowniczo-gaśniczej zakładu produkcyjnego /mieszalnia farb i lakierów/

– listopad 2015 r – duszące się 11 miesięczne dziecko – przez telefon dyżurny prowadzi reanimację dziecka zakończoną przywróceniem czynności życiowych, jednocześnie uratowaniem życia dziecku.

(Zgłoszenie otrzymano telefonicznie tuż po godz. 19.00 i zawierało prośbę o pomoc i wezwanie karetki pogotowia do sinego i nieoddychającego dziecka. Rozmówczyni oznajmiła że jest to 11 miesięczne dziecko (chłopiec) jej siostry, które zakrztusiło się najprawdopodobniej pokarmem i nie oddycha. Dyżurny stanowiska kierowania zaczął od uspokojenia rozmówczyni, uzyskaniu od niej adresu pod którym znajduje się dziecko a także jednocześnie instruował co należy robić w przypadku braku oddechu u dziecka , cały czas monitorując sytuację. Nie przerywając rozmowy Dyżurny operacyjny powiatu powiadomił pogotowie ratunkowe o konieczności przybycia na wskazany adres, oraz zadysponował na miejsce zastęp ratowników ze straży pożarnej. Dziecko kilkukrotnie odzyskiwało oddech i go traciło dusząc się i siniejąc, dopiero po dokładnej instrukcji dyżurnego operacyjnego wykonania rękoczynu „cheimlicha” u dziecka, udało się przywrócić oddech i ustabilizować sytuację. Cały czas dyżurny monitorował i kontrolował zachowanie dziecka, które oddychało i uspokoiło się. Dopiero po przyjeździe na miejsce zdarzenia Ratowników medycznych i upewnieniu się że dziecko jest bezpieczne zakończono rozmowę telefoniczną. )

Postawa, zaangażowanie i profesjonalizm jakim wykazuje się funkcjonariusz podczas pełnienia służby na Stanowisku Kierowania zasługuje na najwyższe uznanie. Dzięki opanowaniu, profesjonalizmowi, trafnej analizie sytuacji oraz skutecznemu działaniu asp. Jarosław Sobczyk ocalił życie troje ludzi / w tym dwójki dzieci – 4 miesięcznej MAI i 11 miesięcznemu WIKTOROWI /

Funkcjonariusz ten wykazuje ponad przeciętną zdolność do negocjowania z uwzględnieniem możliwości wypracowania pożądanego stanowiska, utrzymania właściwych stosunków międzyludzkich, a w sytuacji konfliktowej stymulowania otwartej dyskusji na temat źródeł konfliktu w celu rozwiązania problemu, wykazuje się dużą odpornością na stres.

Posiada duże umiejętności dostosowania działań do szybko zmieniających się warunków i sytuacji pojawiających się podczas pełnienia służby dyżurnego operacyjnego powiatu na Stanowisku Kierowania KP PSP w Kutnie.

Poniżej zamieszczony jest link do głosowania. Dostępne są trzy metody głosowania: SMS, Facebook, www.

Oddaj głos na asp. Sobczyka

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

Oddaj głos na KP PSP Kutno